شنبه 9 مرداد 1400 | Saturday 31 July 2021

در سایه بحران جهانی شیوع ویروس کرونا، بسیاری از دولت ها تمهیداتی را برای جلوگیری و یا محدود کردن دسترسی مردم به محوطه های ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو اتخاذ کرده اند.

به گزارش ایسنا، فهرست میراث جهانی یونسکو شامل ۱۱۲۱ محوطه طبیعی، فرهنگی و مختلط (طبیعی و فرهنگی) است که شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی بسیاری از این محوطه ها شده و بر اساس اعلام مرکز میراث جهانی یونسکو از میان ۱۶۷ کشوری که میزبان میراث جهانی یونسکو هستند، محوطه های موجود در ۷۷ کشور (۴۳ درصد از سایت های جهانی) ناگزیر به تعطیلی این محوطه ها شده اند. 

همچنین محوطه های جهانی در ۴۱ کشور (۲۴ درصد از سایت های جهانی) به صورت نیمه تعطیل به فعالیت خود ادامه می دهند و ۵۴ کشور (۳۳ درصد از سایت های جهانی) نیز پذیرای بازدیدکنندگان در این محوطه ها هستند. 

برخی کشورها چون چین پس از یک دوره تعطیلی اخیرا محوطه های جهانی خود را برای بازدید عموم بازگشایی کرده اند. 

]چین و ایتالیا هر کدام 55 محوطه، بیشترین میراث جهانی یونسکو را میزبانی می کنند و پس از آن اسپانیا (48)، آلمان (46)، فرانسه (45)، هند (38)، مکزیک (35)، بریتانیا (32)، روسیه (29) و ایران و آمریکا هر کدام با 24 محوطه جهانی قرار دارند. 

نقشه محوطه های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو به تفکیک کشورها که در حال حاضر تعطیل، نیمه تعطیل و یا فعال هستند در زیر آمده است: 

تمامی حقوق این محفوظ و متعلق به با تارنمای دیار فردوس می باشد.

طراحی و اجرا "یکان پرداز آسیا"

Template Design:Ypa Group